Чому пліснявіє хліб? Що робити?
- Автор
- Дата публикации
- Автор
Ви довго шукали, вибирали, куштували, відкидали, знову шукали і о диво! Ви, нарешті, знайшли саме той хліб, навіть при вигляді якого, у вас починають текти слинки. Швидше, швидше додому, щоб відрізати хрусткий ароматний окраєць, намазати її часничком, нарізати тонкими, прозорими скибочками сальце з рожевою проріззю та невеличкий солоний огірочок. Яке ж задоволення відчувати на смак суміш такого чудового ансамблю; як приголомшливо хрумтить запечена, ароматна скориночка хлібцю! Справжня симфонія смакових відчуттів! «Завдячуючи чудовому пекареві, який придумав рецепт саме цього хліба!» - подумки ви співаєте оду майстру хлібних справ! Але ось минуло декілька днів і, раптом, Ви виявили на хлібі зрадницькі, зеленувато-білясті цятки цвілі.
«Не може бути» - думаєте Ви. «Цей хліб з дорогої пекарні! Ну ось, і тут обдурили... халтурники... не буду більше у них купувати!» Ваш день зіпсовано, і потрібно знову шукати, де купити якісний хліб.
Але все не так похмуро, як Ви собі уявили. Давайте розбиратися, чому ж хліб пліснявіє та що робити, щоб уникнути цього?
Причин появи цвілі на хлібі кілька і ось найпоширеніші з них:
Зараження поверхні хлібобулочних виробів пліснявими грибами після випічки, яке може відбуватися при укладанні, охолодженні та транспортуванні хлібу. Причина - осідання на продукції спор цвілевих грибів, що знаходяться, головним чином, в повітрі, особливо це актуально для приміщень, в які надходить порченний хліб для вторинної переробки. Рідше спори цвілевих грибів знаходяться на обладнанні, упаковці, тарі, руках та одязі працівників, але, все ж, і там вони можуть бути. Високі температура та вологість в приміщенні, де зберігається хліб. При температурі + 25-30 градусів за Цельсієм і відносній вологості повітря 65-80% цвіль на хлібі розвивається з великою швидкістю!Зберігання хлібобулочних виробів в поліетиленовому пакеті, тому що у глухих пакетах відсутня вентиляція, тому цвіль та грибок дуже швидко вражає хліб та дуже стрімко розвивається!
Але, знову ж таки, якщо хліб не пліснявіє навіть через 1 або 2 тижні? Чи потрібно думати, що в такий хліб додані шкідливі консерванти? Чи не небезпечно такий хліб вживати в їжу? Тут теж потрібно розуміти, що хліб з більш високою кислотністю, наприклад, з житнього борошна або суміші житнього та пшеничного борошна (приготовлений на заквасці), може не пліснявіти більш тривалий час, близько 8 діб. Так само, до складу хліба можуть входити різні підкислюючи добавки, які сприяють попередженню розвитку бактерій, в тому числі пліснявінню.
Використання різних добавок, наприклад, йодованої солі, затримує розвиток небезпечної мікрофлори в хлібі до 14 й більше діб. Ще розвитку грибка та цвілі запобігають такі додаткові інгредієнти, як кефір й молочна сироватка.
Але є і такі добавки, які, навпаки, сприяють тому, що хліб, який містить їх, пліснявіє швидше. Це сорти хліба, які містять в своїй рецептурі борошно з круп'яних культур (гречка, рис, ячмінь, овес), висівок, пшеничних зародкових пластівців, овочевих та фруктових порошків і таке інше. Тому, купуючи хліб з такими добавками, не варто звинувачувати виробника в тому, що хліб швидко запліснявів, просто у такого хліба коротший термін зберігання!
Дуже важливо знати, що цвіль, що з'явилася на скоринці хліба, встигає вразити і весь м'якуш!
Але деякі думають, що цвіль вражає тільки скоринку і її можна просто зрізати, а м'якуш вживати в їжу. Це помилкова думка. Якщо на скоринці хліба утворилися навіть невеличкі осередки цвілі, відразу викидайте увесь хліб без вагань! Вживати такий хліб дуже шкідливо для здоров’я!
Одним з найважливіших факторів є і той, як ви зберігаєте хліб вдома!
- Поліетиленовий пакет, дерев'яна, металева або пластикова хлібниця - погані помічники, так як в них хліб або «задихається» без вентиляції й починає швидко пліснявіти, або швидко висихає та стає черствим! Найбільш правильним буде зберігати хліб наших лляних або бавовняних тришарових мішечках.
У них хліб «дихає» та довго залишається м'яким, завдяки антибактеріальної перфорованої мембрани в середині, 100% бавовна, яка безпосередньо контактує з хлібчиком, вбирає зайву вологу й перешкоджає розвитку грибка та цвілі, а зовнішнє покриття з різноманітними кольорами впишеться в абсолютно будь-який інтер'єр!